2015 / 2016 WYMIANA POLSKO -NIEMIECKA

Od  9  do 13 maja grupa uczniów naszego gimnazjum towarzyszyła  rówieśnikom  ze szkoły Johannes Gigas  Schule w Lügde w ramach wymiany  polsko – niemieckiej. Był to tydzień pełen atrakcji  i niezapomnianych wrażeń i choć program wizyty  był bardzo napięty, nie zabrakło okazji  do wspólnej zabawy i nawiązania nowych znajomości.

We wtorek, 10.05.2016  przed głogowskim ratuszem uczestników powitał  przewodnik, pan Józef Wilczak, który poprowadził nas ulicami miasta, opowiadając jego historię . Wszyscy słuchaliśmy jego opowieści z zapartym tchem, podążając w kierunku naszej szkoły. Przed budynkiem czekała na nas pani dyrektor Alina Baranowicz, która zaprosiła  nas na pyszny obiad w stołówce  szkolnej.  Następnie oprowadziliśmy gości po szkole, której przestronne, estetyczne sale i  korytarze zachwyciły koleżanki i kolegów z Niemiec. Ważnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z  panią Bożeną Kowalczykowską Zastępcą Prezydenta Głogowa, która przyjęła nas w reprezentacyjnej sali  głogowskiego Ratusza. Na pamiątkę tego spotkania  goście z Niemiec otrzymali miłe upominki.

Tego dnia czekały na nas jeszcze dwie atrakcje –  rejs statkiem po Odrze oraz wizyta w parku krajobrazowym w  Ostaszowie.

Kolejne dwa dni spędziliśmy we Wrocławiu. Spacerując  ulicami stolicy Dolnego Śląska, podziwialiśmy malownicze kamienice Starego Miasta oraz futurystyczne kształty nowoczesnych budynków. Mimo wyczerpującego spaceru nie zabrakło nam sił na wspinaczkę i przemierzanie w powietrzu odległości między drzewami w parku linowym na Opatowickiej Wyspie Przygody. Podsumowaniem dnia była ciekawa gra terenowa zorganizowana przez naszych opiekunów. Podzieleni na grupy musieliśmy nie tylko wykazać się sprytem czy znajomością topografii miasta, ale także umiejętnością porozumiewania się w obcym języku.

Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w Afrykarium wrocławskiego ZOO. Podobnie jak nasi  niemieccy goście zachwycaliśmy się pięknem i różnorodnością  podwodnej fauny i flory. Okazją do spotkania ze sztuką wielkich rozmiarów było obejrzenie Panoramy Racławickiej. Okazało się, że nie tylko goście z Niemiec widzieli po raz pierwszy  to ogromne dzieło Kossaka i Styki.  Dzień zakończyliśmy, zwiedzając  Ostrów Tumski.

Choć ostatni dzień spotkania z rówieśnikami z Niemiec przypadał na trzynastego w piątek, na szczęście żadnemu z uczestników wymiany nie przyniósł pecha.  Ostatnie godziny spędziliśmy w Forst,  gdzie po zrobieniu wielu  wspólnych fotek  pożegnaliśmy naszych niemieckich gości. Niektórzy nawet uronili kilka łez …

Pełni wrażeń do domów wróciliśmy wieczorem . W ciągu tych wspólnie spędzonych dni  mieliśmy okazję poznać się bliżej z naszymi koleżankami i kolegami z Niemiec. Ich wizyta sprawiła, że mamy mnóstwo wspólnych wspomnień i planów, na których realizację będziemy musieli czekać rok, gdyż zostaliśmy już zaproszeni do naszych nowych przyjaciół z Niemiec  do Lügde. Już nie możemy się doczekać.